20 lat historii PDA, czyli wszystkiego najlepszego dla Apple Newtona

3 sierpnia 1993 – to data o której raczej nikt nie pamięta, a i nam nieco umknęła. A data ważna, bo otwarła ważny rozdział w dziedzinie technologii mobilnych.

Tego własnie dnia na rynek zostało wprowadzone dziecko Appla – Newton MessagePad (H1000, tzw Original Message Pad/OMP). Urządzenie znane dzisiaj jako pierwszy seryjnie produkowany PDA posiadało czarno-biały wyświetlacz o rozdzielczości 336×240 punktów, procesor ARM 610 taktowany na 20MHz, 640kB RAMu (powinno wystarczyć każdemu..?) i wreszcie 4MB ROMu – zawierającego to za co urządzenie było chwalone – system NewtonOS.

Warto też wspomnieć o możliwościach łączności i rozbudowy – do dyspozycji mieliśmy złącze RS232, Apple LocalTalk i podczerwień – a dodatkową funkcjonalność stanowił slot PCMCIA typu drugiego

newton

 Zdjęcie porównawcze – od lewej Nec MobilePro 900C, Newton OMP, Philips Nino 300, Compaq iPaq 3850 i Palm V.
Robione kalkulatorem około 7 lat temu.

Ale wróćmy do systemu. Z oczywistych względów podzespoły Newtona nie pozwalały na zaadoptowanie tam MacOSa, to samo tyczyło się obsługi urządzenia które miało tylko ekran dotykowy. Projektanci skupili się na możliwie naturalnej interakcji z użytkownikiem.

Główny ekran systemu stanowi notatnik. Kształty rysowane odręcznie były automatycznie poprawiane do wektorowych. Dane które chcieliśmy usunąć – wystarczyło przekreślić – a te znikały. To samo tyczyło się pojedynczych wyrazów w tekście. Kasowanie całej notatki? Wybranie opcji Usuń z menu skutkowało wyświetleniem animacji gniecionej kartki która leci do kosza. Są to rzeczy które bez problemu funkcjonowały na 20MHz, a ile lat trzeba było aby pojawiły się w innych urządzeniach?

Dużo można wymieniać, niektórych rzeczy moja pamięć już nie chce z siebie wydobyć (ostatni raz ten sprzęt w rękach miałem w okolicy 2008 roku – a był on również pierwszym PDA jaki posiadałem kilka lat wcześniej). Tym samym zachęcam do obejrzenia filmu instruktażowego z obsługi Newtona który umieściłem poniżej. Jest on w języku angielskim, ale nawet nie znający tego języka myślę że po nagraniu bez problemu zrozumieją o czym pisałem w poprzednim akapicie.

Sprzęt doczekał się pięciu następców. Najwyższy model czyli MessagePad 2100, wszedł do sprzedaży w 1997 roku i posiadał procesor o zawrotnej w tamtych czasach częstotliwości taktowania 162MHz (!), dwa sloty PCMCIA, 4MB ramu i wyświetlacz 480×320 w 16 odcieniach szarości. Wśród tych następców znalazł się również eMate 300 będącym Newtonem zamkniętym z klawiaturą w formie laptopa, przeznaczonym dla szkół.

Kilku producentów sprzedawało rebrandowane/nieco zmodyfikowane urządzenia pod swoimi markami. Przykładami są tu Sharp ExpertPad PI-7000 lub Motorola Marco.

Urządzenia nie odniosły zbyt dużego sukcesu rynkowego – były drogie, a rynek nie był zwyczajnie gotowy na tego typu rozwiązania. Pamiętajmy że w 1996 roku zaczęły dopiero pojawiać się pierwsze palmtopy oparte o Windows CE jak i PalmOS.

Prawdziwą ciekawostka związaną ze sprzętem jest porównanie, wykonane w 2009 roku przez redakcję CNET, gdzie MessagePad 2000 pobił funkcjonalnością… pierwszego iPhone.  Cały artykuł, w języku angielskim, można znaleźć pod TYM linkiem.

Mam nadzieję że przybliżyłem Wam nieco historię tego zapomnianego już urządzenia, i niech ten tekst będzie symboliczną świeczką na jego torcie urodzinowym. 100 lat Newton!

Komentarze

Autor: Kajetan Krykwiński
Utworzono: 23 sierpnia 2013
Kategorie: Artykuły - Flashback
Tagi: , ,

Twitter

Facebook

Sonda

Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz?

View Results

Podeślij newsa!
Jeśli widziałeś ciekawe urządzenie lub temat i chciałbyś abyśmy omówili to na łamach PDAsite.pl, skorzystaj z formularza poniżej.

    Imię i nazwisko / ksywka* (pojawi się w newsie, jeśli zostanie wykorzystany)

    Adres email

    Treść wiadomości*

    Przepisz kod z obrazka:*
    captcha