Aigo P8880 XP – recenzja

Do testów redakcji UMPCportal.pl trafił niedawno MID, jakim jest Aigo P8880 XP.

Zapraszam do lektury recenzji tego urządzenia.

Specyfikacja techniczna

Procesor Intel Atom Z550 pracujący z częstotliwością 800MHz
Pamięć 512MB DDR2
Dysk – 8GB SSD
Karta graficzna – Intel GMA500, 8MB pamięci współdzielonej
Moduły bezprzewodowe: WiFi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0, modem HSDPA (opcja)
Ekran – 4.8” WVGA (800×480), dotykowy (rezystywny)
Kamera internetowa – 0,3MPx
Karta dźwiękowa – Realtek HD Audio
Klawiatura – QWERTY, 47 klawiszy
Bateria – dwukomorowa, LiPol, 2700mAh
Rozmiary i waga: 152x80x20mm zsunięty, 152x115x20mm rozsunięty, 320g.
System operacyjny: Windows XP Home Edition

Urządzenie dostarczone do testów posiadało zainstalowany Windows XP Professional i wbudowany moduł HSDPA.

Rozpakowywanie

Urządzenie zostało umieszczone przez producenta w prostym, czarnym pudełku (261x156x86mm). Po odchyleniu zamykania (wierzch trzyma się na dość mocne magnesy) ukazuje nam się logo producenta, a po podniesieniu go, urządzenie. Część z urządzeniem jest wyciągana, zaś pod nią została schowana reszta zestawu. Ta została podzielona na dwie części – z lewej mamy schowane pudełko z zasilaczem i wymienne wtyczki do gniazdek (polską i UK). Prawa strona chowa resztę zestawu, czyli:

Futerał

Kabel MiniUSB – USB

Zestaw słuchawkowy

Zapasowy rysik

Ściereczka do czyszczenia ekranu

Płyta DVD – „Support Disk”

Płyta DVD – „Recovery”

Instrukcja i skrócona instrukcja angielska

Instrukcja i skrócona instrukcja chińska

Karta gwarancyjna

Broszurka z informacjami technicznymi

Pierwsze wrażenie

Sprzęt przede wszystkim jest mały. Wymiarami jest jedynie delikatnie większy od palmtopa, którego dotychczas używałem, z powodzeniem mieści się do większej kieszeni. Mid dobrze leży w dłoniach, dzięki braku wystających elementów po bokach ekranu nic nie uciska nas gdy go trzymamy. Jedyne do czego mogę się tu przyczepić to materiał, z którego została wykonany przód obudowy – podobnie jak na większości nowych produktów zostają na nim widoczne odciski palców.

System startuje w około 1.5 minuty, co imponującym wynikiem może nie jest, ale jak najbardziej akceptowalnym. Oczywiście znacznie skrócimy ten czas stosując hibernację, czy stan wstrzymania. Po uruchomieniu pracuje bez większych spowolnień, choć w momencie większego obciążenia zdarzają się takie.

Wymiary urządzenia w porównaniu z palmtopem Bsquare Power Handheld, którego flashback mogą Państwo przeczytać na wortalu PDAsite.pl:

 

Wygląd

Aigo jest naprawdę małe. Do wykonania obudowy nie można się przyczepić, jest dobrze dopasowana, nie skrzypi. Sam wygląd też został dobrze przemyślany. Na panelu przednim mamy jedynie przycisk „Smart Key” (otwiera on panel z ustawieniami modułów bezprzewodowych) i kamerkę.

Na górze urządzenia znajduje się (wymieniając od lewej) zaślepka pod którą kryje się złącze MiniUSB i slot kart MicroSD, przyciski służące do regulacji głośności, złącze USB 2.0 (typu A, więc nie wymaga do działania żadnych przejściówek), złącze zestawu słuchawkowego (słuchawki + mikrofon) Jack 3.5mm, oraz na końcu przycisk uruchamiający aplikację kamery. Na rogu znajduje się dioda sygnalizująca pracę modułów bezprzewodowych.

Na dole mamy wejście zasilacza, mikrofon i suwak. Ten ostatni służy do włączania/wyłączania urządzenia, jak i do blokady ekranu i klawiatury (po przesunięciu maksymalnie w lewo zostają zablokowane. Róg kryje diodę informującą o stanie zasilania – włączonym urządzeniu, ładowaniu lub krytycznym stanie akumulatora

Prawy bok urządzenia kryje tylko złącze antenowe (modułu HSDPA). Lewy jest całkowicie pusty.

Na tyle wyróżnia się tylko głośnik, klapka baterii i slot rysika (gdy trzymamy urządzenie wyświetlaczem do siebie, rysik jest po lewej do góry).

Pod klapką kryje się akumulator – LiIon, 9.99Wh. Po jego wyjęciu uzyskujemy dostęp do slotu karty SIM dla wbudowanego modułu 3G.

Po rozsunięciu mida uzyskujemy dostęp do klawiatury. Składa się ona z 47 klawiszy, nie posiada przycisków funkcyjnych (F1-F12), oraz klawiszy numerycznych – cyfry uzyskujemy kombinacją FN+ odpowiedni klawisz.

Ekran

Urządzenie zostało wyposarzone w 4.8″ panoramiczny ekran o rodzielczości WVGA (800×480). Zastosowana matryca LCD oddaje bardzo ładne, żywe kolory, obraz jest ostry, nie smuży. Posiada on 7 stopniową regulację jasności, co pozwala dopasować ją do pracy zarówno w ciemności, jak i podczas słonecznej pogody, na dworze.

 

Interakcja

Ekran dotykowy (wykonany w technologii rezystywnej) jest bardzo dokładny i reaguje wprost świetnie – wielu producentów powinno brać z niego przykład. Klawiatura sprzętowa jest bardzo wygodna, jedynie mogłaby chodzić nieco delikatniej, ale to już zdanie subiektywne. Niestety, jak już wspominałem, nie jest ona wyposażona w klawisze funkcyjne, co może być pewnym utrudnieniem w nawigacji. Ze względu na umieszczenie klawisza Escape na równi z pierwszym rzędem liter klawisze Tab, Caps Lock i Shift zostały przesunięte o rząd w dół względem typowej klawiatury. Ctrl znalazł się w miejscu lewego alta, a alt (prawy) jest zlokalizowany pod enterem. Wymaga to przywyknięcia, jednak już po kilku godzinach testowania przywykłem do tego układu.

Moduły bezprzewodowe

Aigo zostało wyposażone w cały, niezbędny w tego typu urządzeniu, zestaw modułów bezprzewodowych. Pod maską znajdziemy więc Bluetooth 2.0 (+EDR), WiFi 802.11B/G oraz modem HSDPA. Bluetoothem zarządzamy za pomocą systemowego menadżera BT. WiFi, pomimo konieczności zastosowania małych anten, radzi sobie całkiem nieźle. Podczas testu – odległość około 15 metrów od routera, ale po drodze przeszkody w postaci dwóch grubych ścian, mój tablet (Toshiba M200) tracił zasięg, a Aigo sygnalizowało jedynie spadek jakości sygnału.

Modem HSDPA radzi sobie podobnie, a czasem nawet lepiej od większości urządzeń. Dla porównania – mieszkam na granicy zasięgu sieci 3G – jedynie część urządzeń jest w stanie do niej się zalogować (przykładowo Nokia N70, modem PCMCIA Option Globetrotter 3G+), kiedy inne (Nokia N81) już nie. Aigo wyszukało sieć, jednak nie potrafiło się już do niej zalogować (logowało się jedynie po przestawieniu na GSM Only), co daje nam wynik pomiędzy dwoma wspomnianymi wcześniej przypadkami.

Zasilanie

Urządzenie zostało wyposarzone w zasilacz o wydajności prądowej 15 watt (5V 3A), co daje pewnen obraz energooszczędności podzespołów. Akumulator, LiIon o pojemności 2700mAh wystarcza na około 4 godziny normalnej pracy. Podczas testu:

– 3 poziom podświetlenia
– włączony i połączony moduł WiFi
– Uruchomiony Winamp, otwarzający zapętloną playlistę
– Uruchomiony Firefox, otwarta strona główna UMPCportal.pl, auto odświeżanie co 1 minutę

wytrzymał 2 godziny 30 minut do zadeklarowania 10% baterii przez system.

Akcesoria

Producent nie zapomniał zadbać o komplet dodatków do swojego produktu. W zestawie znalazły się:

Futerał – wykonany z dobrej jakości przyjemnego w dotyku materiału. Zamyka się dzięki umieszczonym wewnątrz magnesom. Niestety ze względu na swoją budowę nie naładujemy urządzenia bez wyciągnięcia go z futerału.

Zestaw słuchawkowy – Posiada złącze Jack 3.5mm, stereo + mikrofon. Słuchawki w mojej subiektywnej ocenie grają przyzwoicie, dźwięk nie jest płytki, nie posiadają również zbyt dudniącego basu.

Zasilacz – 5V 3A, czyli zaledwie 15 watów, daje pewne wyobrażenie o energooszczędności sprzętu. Ma wymienne wtyczki, w komplecie dołączona jest wtyczka europejska i angielska.

Ściereczka do ekranu – wykonana z dużo lepszego tworzywa niż popularne tanie ściereczki z „mikrofibry”. Materiał jest bardzo delikatny w dotyku i świetnie usuwa zanieczyszczenia z wyświetlacza i obudowy Aigo.

Kabel USB – najzwyklejszy kabel MiniA – A, nie wymaga większego komentarza.

Zapasowy rysik – jest identyczny z tym załączonym do urządzenia.

System

W sprzedawanym urządzeniu preinstalowany jest system Windows XP Home Edition, jednak egzemplarz testowy, który trafił do redakcji, posiadał zainstalowaną wersję Professional. Trudno tu znaleść dodatkowe programy od producenta, jedynym zauważalnym dodatkiem jest menu, które otwiera się po dłuższym przytrzymaniu palca na przycisku „Smart Key”. Umożliwia nam ono szybkie zarządzanie modułami bezprzewodowymi, ekranem, oraz dostęp do klawiatury programowej.

Wydajność

Zastosowany w Aigo procesor Intel Atom o nie powalającej częstotliwości 800MHz wbrew pozorom daje sobie radę napędzaniem sprzętu. Mimo niskiej częstotliwości pracy sprzęt radzi sobie bezproblemowo z wyświetlaniem większej ilości zakładek w Firefoxie czy odtwarzaniem filmów.

Karta graficzna, Intel GMA500, jest już przez producenta dedykowana dla urządzeń, w których wydajność graficzna się nie liczy. I faktycznie, tak stary tytuł jak Half-Life działa płynnie tylko przy włączeniu trybu programowego, w DirectX gra zwyczajnie tnie się. Dobrym odniesieniem może być tu test w programie 3DMark 2001SE – urządzenie otrzymało ledwie 850 punktów, kiedy pomimo większej rozdzielczości zastosowany w eeePC900 GMA950 otrzymuje ich ponad 2500. Niemniej jednak dopóki nie korzystamy z akceleracji 3D (a więc przeglądarka, filmy, itd), wszystko pracuje jak najbardziej poprawnie.

Dysk SSD wydajnością również nie grzeszy. Dla porównania znów użyty Asus eeePC 900, w wersji z 16GB SSD, na którego wydajność słyszy się wiele negatywnych głosów. Tutaj do testów posłużyłem się programem CrystalDiskMark. Wyniki widać na zrzutach, ten z niebieską belką pochodzi z Aigo, a z oliwkową z eeePC. Pomimo widocznej dość sporej różnicy na niekorzyść testowanego MIDa, podczas rzeczywistej pracy nie odczuwa się tego praktycznie wcale. Owszem, podczas konieczności odczytu większej ilości danych, system potrafił się przyciąć na kilka sekund, ale działo się to naprawdę sporadycznie.

Podsumowanie

Aigo P8880 XP to zdecydowanie ciekawa propozycja dla osób potrzebujących stałego dostępu do internetu, a jednocześnie utramobilnego urządzenia o możliwościach komputera. Może być też świetną alternatywą dla palmtopa. Sprzęt z powodzeniem można schować do większej kieszeni, dzięki czemu możemy go zabrać ze sobą w momencie, kiedy niekoniecznie mamy miejsce na schowanie netbooka, czy też UMPC z większym ekranem. Przy typowym zastosowaniu, jako Mobile Internet Device, nie będą nam też przeszkadzać braki w wydajności karty graficznej czy dysku SSD. Mnie osobiście urządzenie bardzo przypadło do gustu, i myślę że mogę polecić je osobom, które jeszcze się nie zdecydowały w kwesti zakupu.

Zalety:

+ Świetnej jakości ekran
+ Małe wymiary
+ Czuły i dokładny digitizer

Wady:

– Brak bloku klawiszy funkcyjnych na klawiaturze
– Wolny dysk SSD
– Małe możliwości rozbudowy

Cena urządzenia w Polsce: 2637zł netto / 3217zł brutto, stan na 10 stycznia 2010r.

Urządzenie do testów dostarczył sklep Mobilator.pl

Komentarze

Autor: Kajetan Krykwiński
Utworzono: 17 stycznia 2010
Kategorie: Artykuły - Testy i recenzje
Tagi: , , , , ,

Twitter

Facebook

Sonda

Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz?

View Results

Podeślij newsa!
Jeśli widziałeś ciekawe urządzenie lub temat i chciałbyś abyśmy omówili to na łamach PDAsite.pl, skorzystaj z formularza poniżej.

    Imię i nazwisko / ksywka* (pojawi się w newsie, jeśli zostanie wykorzystany)

    Adres email

    Treść wiadomości*

    Przepisz kod z obrazka:*
    captcha