20 lat historii PDA, czyli wszystkiego najlepszego dla Apple Newtona

3 sierpnia 1993 – to data o której raczej nikt nie pamięta, a i nam nieco umknęła. A data ważna, bo otwarła ważny rozdział w dziedzinie technologii mobilnych.

Tego własnie dnia na rynek zostało wprowadzone dziecko Appla – Newton MessagePad (H1000, tzw Original Message Pad/OMP). Urządzenie znane dzisiaj jako pierwszy seryjnie produkowany PDA posiadało czarno-biały wyświetlacz o rozdzielczości 336×240 punktów, procesor ARM 610 taktowany na 20MHz, 640kB RAMu (powinno wystarczyć każdemu..?) i wreszcie 4MB ROMu – zawierającego to za co urządzenie było chwalone – system NewtonOS. Czytaj dalej…

HTC Hermes (TyTN) -Sprzęt godzien polecenia nawet dziś (Flashback)

HTC Hermes jest następcą swego czasu bardzo popularnego „czarodzieja”. Jak na następcę przystało poprawia największe wady HTC Wizard. Hermesa można kupić już za 300zl, co jak na możliwości przez niego oferowane jest bardzo korzystną kwotą. Do mnie dotarła wersja brandowana przez Ere, czyli MDA Vario 2. Różni się on od innych wersji kolorystyką i brakiem przycisku do wideorozmów.

Udało mi się go kupić za 260zł w idealnym stanie, ze wszystkimi akcesoriami jakie były fabrycznie dodawane. W momencie wejścia na rynek HTC Hermes kosztował blisko 3000zł, teraz ta cena jest dziesięciokrotnie mniejsza. Nie należy spodziewać się po nim parametrów PDA które są produkowane obecnie, ale dzięki dobrej konstrukcji można nadal go normalnie używać, nie jest to muzealny eksponat.

Zapraszam do dalszej lektury.

Czytaj dalej…

Windows CE „Phone Edition”. Flashback: Bsquare Power Handheld.

Bsquare Power Handheld, bo o nim będzie traktował ten artykuł, to jedno z niewielu tego typu urządzeń – PDA wyposażonych w system Windows CE, oraz moduł telefoniczny służący nie tylko do transmisji danych. Ten wypuszczony na rynek w grudniu 2003 roku, brandowany przez kilka sieci handheld otrzymał, wbrew panującemu trendowi, system Windows CE .net 4.1. Do tego nad urządzeniami z tego okresu mógł poszczycić się ekranem VGA o przekątnej 4″, wbudowanej klawiaturze QWERTY i 128MB ramu.

Czytaj dalej…

Kto tak naprawdę jako pierwszy wprowadził rozpoznawanie pisma w PDA ?

W 1993 roku firma Apple demonstruje Newtona Orginal Message Pad, następnie Message Pad 100. Ma on 20MHz procesor ARM, 4MB romu, 640KB ramu, port PCMCIA, podczerwień (zgodna tylko z standardami Apple), port szeregowy i wyświetlacz 336x240px. Sprzęt posiada rewolucyjny system jak na tamte czasy NewtonOS, który nawiązuje do znanych nam akcji w rzeczywistości – przekreślamy tekst w notatniku a on znika, usunięta notatka leci z ładną animacją do kosza itd. Do tego posiada rozpoznawanie pisma odręcznego, które dla słów umieszczonych w słowniku działa wręcz zadowalająco. Rozpoznaje ono ciągłe zdania (coś jak Transcriber w WM, ale paradoksalnie o wiele lepiej działa, tego trzeba spróbować).

W 1997 roku firma Palm „wprowadziła w swoich urządzeniach z systemem PalmOS system Graffiti rozpoznający pismo odręczne. Technologia umożliwiała kreślenie rysikiem po ekranie symboli liter i cyfr, a odpowiedni program zamieniał to na tekst. Precyzja była niesamowita, wprowadzanie tekstu było o wiele szybsze niż przy użyciu wirtualnej klawiatury czy małych fizycznych klawiatur. Każdy bez większego treningu mógł korzystać z wprowadzania pisma odręcznego, bo zaprojektowano go naprawdę dobrze. Bez problemu dało się wprowadzać całe zdania, w tym litery, cyfry, znaki przestankowe i polskie znaki.”

Czytaj dalej…

Twitter

Facebook

Sonda

Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz?

View Results

Podeślij newsa!
Jeśli widziałeś ciekawe urządzenie lub temat i chciałbyś abyśmy omówili to na łamach PDAsite.pl, skorzystaj z formularza poniżej.

    Imię i nazwisko / ksywka* (pojawi się w newsie, jeśli zostanie wykorzystany)

    Adres email

    Treść wiadomości*

    Przepisz kod z obrazka:*
    captcha