Nowe podejście do pracy biurowej

Coraz częściej potrzebujemy wykonać zadania służbowe poza biurem, niezależnie od tego w jakiej sytuacji czy miejscu akurat się znajdujemy – pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone na zlecenie Microsoft. Co więcej, ponad jedna trzecia respondentów deklaruje, że poza biurem wpada na najlepsze pomysły.

„Elastyczne warunki pracy nie są już takim wyzwaniem jak kiedyś – dziś wystarczą do tego odpowiednie urządzenia jak tablet PC, smartfon lub komputer i usługi, jak Office 365, dzięki którym mamy dostęp do naszych zasobów. Paradoksalnie takie rozwiązania pomagają nam nie tylko w lepszym organizowaniu i wykonywaniu naszej pracy, ale też w codziennej komunikacji z bliskimi i załatwianiu naszych prywatnych spraw” – mówi Anna Białobłocka, dyrektor działu Microsoft Office Division z polskiego oddziału Microsoft.


Badanie Harris Interactive zostało przeprowadzone na zlecenie Microsoft wśród tysiąca amerykańskich pracowników umysłowych.
Pokazuje, że ponad 77 proc. ankietowanych pracuje również poza standardowymi godzinami, co w dużej mierze umożliwiają im nowoczesne technologie. Pracownicy przyznawali, że pracowali oglądając telewizję (44 proc.), w drodze do lub z biura (37 proc.), ale też w trakcie randki (4 proc.) czy występów dzieci (średnio 10 proc., 20 proc. wśród rodziców). Warto zauważyć, że 39 proc. respondentów zadania służbowe poza godzinami pracy wykonuje dobrowolnie – takie podejście pozwala im na bardziej elastyczne gospodarowanie swoim czasem i lepsze zarządzenie pracą.

Wyniki badania pokazują również, że otoczenie biurowe nie zawsze sprzyja wykonywaniu służbowych obowiązków – tylko 21 proc. respondentów wskazuje, że najlepiej im się myśli w biurze, podczas gdy 37 proc. przyznaje, że wprost przeciwnie, najbardziej kreatywni są poza nim, np. w domu, pod prysznicem, przed snem. To kolejny argument za umożliwieniem pracownikom bezpiecznego dostępu do zasobów firmowych poza biurem. Czynniki, które respondenci wskazali jako kluczowe do realizacji zadań poza biurem to m.in. dostęp do plików firmowych z dowolnego miejsca (56 proc.), pewność że dane firmowe są odpowiednio zabezpieczone (50 proc.), możliwość pracy na różnych typach urządzeń mobilnych (36 proc.) czy też możliwość włączenia się do wideo/telekonferencji z dowolnego miejsca (30 proc.).
„Wyniki badania Harris Interactive pokazują jak wkrótce będzie wyglądał nasz styl pracy, jeśli chcemy dotrzymać kroku najbardziej rozwiniętym gospodarkom. Łatwość wykonywania służbowych zadań poza biurem przekłada się nie tylko na korzyści dla pracodawcy – wbrew pozorom pracownikom też łatwiej jest wtedy elastycznie zarządzić swoim czasem i zadaniami oraz lepiej pogodzić życie prywatne z zawodowym” – wyjaśnia Anna Białobłocka z Microsoft. „Z Office 365 zyskujemy dostęp do całego zestawu niezbędnych narzędzi, działających na różnorakich urządzeniach i gwarantujących pełne bezpieczeństwo danych”.

Respondenci badania nie mają również wątpliwości co do istotnych zmian w podejściu do pracy, które są efektem dostępu do nowoczesnych rozwiązań technologicznych: 93 proc. deklaruje większą produktywność i skuteczność, 89 proc. większe oddanie pracy, 83 proc. częściej współpracuje z innymi w zespole, a 79 proc. może się bardziej skupić na pracy.

„Warto pamiętać, że nowoczesne rozwiązania mogą również wesprzeć naszą komunikację z domownikami czy przyjaciółmi. Łatwiej zaplanować zakupy z listą potrzebnych rzeczy zrobioną w OneNote, porozmawiać ze znajomym na Skype, czy wymienić się archiwum zdjęć z ważnych uroczystości za pośrednictwem SkyDrive” – powiedział Łukasz Foks z polskiego oddziału Microsoft. „Co więcej korzystając z Office 365 na różnych urządzeniach mobilnych nie musimy czekać do powrotu do domu – możemy mieć dostęp do ważnych dla nas informacji z dowolnego miejsca.”

Office 365 otrzymał ostatnio szereg aktualizacji i udogodnień dla różnych wersji usługi:

 • Microsoft Office Web Apps. Microsoft zaktualizował Office Web Apps o funkcje automatycznego zapisywania w Word, a także współpracę nad dokumentem w czasie rzeczywistym, co pozwala kilku osobom jednocześnie edytować pliki Word Web App, PowerPoint Web App i Excel Web App.
 • Yammer. Wszystkie nowe subskrypcje Office 365 otrzymują Yammer Enterprise – biznesowy portal społecznościowy, do którego uzyskają również dostęp dotychczasowi klienci. Dodatkowo, klienci Office 365 nie muszą dokonywać zakupu licencji Yammer na potrzeby użytkowników zewnętrznych w ramach zewnętrznych sieci swoich dostawców i partnerów. Microsoft uruchomił również Yammer Partner Enablement Program, który dostarcza wiedzę i zestaw najlepszych praktyk w obszarze sprzedaży, wdrożeń i integracji firmowych narzędzi społecznościowych.
 • Power BI dla Office 365. Obecnie w wersji testowej, będzie szeroko dostępny w pierwszej połowie 2014 r. Narzędzie pozwala inteligentnie przetwarzać dane prywatne i publiczne w chmurze, dzięki czemu możliwe jest ich analizowanie w różnych ujęciach i w efekcie przyspieszenie procesów decyzyjnych i podejmowanie trafniejszych decyzji.
 • Udostępnianie Office 365 Home Premium. Od przyszłego miesiąca subskrybenci Office 365 Home Premium mogą dzielić się korzyściami z tej usługi z nawet czterema innymi domownikami. Każdy z nich może korzystać z instalacji na komputerach, tabletach PC czy smartfonach, ponadto otrzymuje dodatkowe 20 GB przestrzeni SkyDrive i może zarządzać swoimi instalacjami z poziomu strony „My Account”.
 • Powiększenie pojemności skrzynki e-mail do 50 GB.
 • Powiększenie pojemności wirtualnego dysku SkyDrive Pro do 25 GB.

ź: Centrum prasowe Microsoft

Komentarze

Autor: Damian Statkiewicz
Utworzono: 24 listopada 2013
Kategorie: News - Ciekawostki arch - News - Windows Phone - Oprogramowanie
Tagi: ,

Twitter

Facebook

Sonda

Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz?

View Results

Podeślij newsa!
Jeśli widziałeś ciekawe urządzenie lub temat i chciałbyś abyśmy omówili to na łamach PDAsite.pl, skorzystaj z formularza poniżej.

  Imię i nazwisko / ksywka* (pojawi się w newsie, jeśli zostanie wykorzystany)

  Adres email

  Treść wiadomości*

  Przepisz kod z obrazka:*
  captcha