Czas na aktualizację!

Bezpieczeństwo danych i zasobów firmy dotyczy dziś każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości i pola działalności. W dużej mierze wynika to z tego, że zmienił się sposób działania i motywacja cyberprzestępców. W 2001 roku, kiedy na rynek wprowadzano Windows XP, skala ich działania była nieporównywalnie mniejsza, a większość ataków miała formę aktów wandalizmu. Obecnie na ich celowniku są poufne dane firmy i jej klientów. Dlatego tak istotna jest aktualizacja systemu operacyjnego na taki, który jest dostosowany do aktualnych możliwości i wyzwań i który pozwoli zmierzyć się z najnowszymi zagrożeniami. Pozostało już tylko 80 dni do zakończenia wsparcia dla Windows XP. To najwyższy czas na wdrożenie Windows 8.1.

12 lat temu głównym obiektem cyberataków były duże korporacje, dziś już żaden cel nie jest zbyt mały, ponieważ dla przestępców liczą się poufne dane i wymierne korzyści finansowe z tej formy przestępczości, a nie sam rozgłos. Ataki nie są przypadkami jednostkowymi – szacuje się, że 93% dużych organizacji i 87% mniejszych doświadczyło naruszenia bezpieczeństwa informatycznego. Średnie straty w wyniku poważnego ataku mogą dziś sięgać niemal 4 milionów złotych w przypadku dużych przedsiębiorstw i nawet 300 tysięcy złotych w mniejszych organizacjach.

„Windows XP w momencie wejścia na rynek w 2001 roku oferował najnowocześniejsze jak na tamte czasy zabezpieczenia, jak firewall, Windows Security Center czy Windows Update. W obliczu dzisiejszych zagrożeń nie są one już jednak wystarczające, dlatego tak istotna jest aktualizacja systemu” – powiedział Wojciech Życzyński, Dyrektor odpowiedzialny za sektor SMB w polskim oddziale Microsoft. „Windows 8.1 to system zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wspierać nie tylko dzisiejszy, zupełnie nowy przecież styl pracy, ale też zabezpieczyć użytkownika i jego dane przed aktualnie podejmowanymi formami cyberataków”.

Jak pokazuje najnowszy raport „Security Intelligence Report” użytkownicy Windows XP w pierwszej połowie 2013 r. byli sześciokrotnie bardziej narażeni na infekcję systemu złośliwym oprogramowaniem niż użytkownicy nowszych systemów. Po 8 kwietnia 2014 r. ryzyko związane z używaniem starego systemu będzie rosnąć, ponieważ cyberprzestępcy będą wykorzystywać nowo odkrywane luki. Ostatnią dostępną wersją systemu Windows XP, której obsługa została zakończona, jest Service Pack 2. W ciągu dwóch lat liczba infekcji szkodliwym oprogramowaniem wzrosła o 66% w porównaniu z wersją Windows XP SP3, której obsługa kończy się w przyszłym roku.

Zakończenie wsparcia dla systemu operacyjnego Windows XP w praktyce oznacza, że:

 • nie będzie już żadnych aktualizacji zabezpieczeń, więc Windows XP będzie coraz bardziej narażony na ataki hakerów czy wirusy;
 • dane osobowe i firmowe nie będą już bezpieczne, co może narazić firmę na problemy związane ze zgodnością wersji i z przepisami;
 • firmy dostarczające oprogramowanie i sprzęt działający z Windows, prawdopodobnie również nie będą dłużej wspierać działania ich na Windows XP, więc pojawi się problem z serwisowaniem komputerów i kompatybilnością urządzeń peryferyjnych (akcesoriów).

Windows 8.1 Pro, czyli najnowsza wersja systemu operacyjnego Microsoft dla biznesu to propozycja Microsoft dla firm, które chcą podjąć modernizację i wykorzystać pełnię możliwości, które stawiają najnowsze technologie. Oferuje nowy, intuicyjny interfejs i łatwą współpracę z urządzeniami mobilnymi. Wraz z Office 365 tworzy idealny zestaw kluczowych narzędzi dla małego i średniego biznesu, pozwalający szybko odnaleźć się w informacjach z różnych źródeł i odpowiedzieć na oczekiwania klientów. Pod jego kontrolą pracują zarówno komputery stacjonarne, laptopy, jak i tablety PC, dzięki czemu system daje przedsiębiorcom wybór uzależniony od ich stylu pracy bez kompromisów w wydajności. Windows 8.1 oferuje również m.in. zaawansowaną ochronę danych za pomocą Windows Defender, Zapory systemu Windows czy funkcji BitLocker i BitLocker To Go. Ponadto wbudowana przestrzeń dyskowa w chmurze ułatwia dostęp do obrazów, plików i ustawień, a funkcja podłączania pulpitu zdalnego, pozwala bezpiecznie połączyć się z innego komputera.

Więcej na: http://www.microsoft.com/pl-pl/windows/business/NewWindows/WhatsNew.aspx

Komentarze

Autor: Damian Statkiewicz
Utworzono: 4 lutego 2014
Kategorie: Artykuły - News - Ciekawostki arch - News - UMPC/Tablety i inne platformy - Oprogramowanie
Tagi: ,

Twitter

Facebook

Sonda

Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz?

View Results

Podeślij newsa!
Jeśli widziałeś ciekawe urządzenie lub temat i chciałbyś abyśmy omówili to na łamach PDAsite.pl, skorzystaj z formularza poniżej.

  Imię i nazwisko / ksywka* (pojawi się w newsie, jeśli zostanie wykorzystany)

  Adres email

  Treść wiadomości*

  Przepisz kod z obrazka:*
  captcha