
W 1993 roku firma Apple demonstruje Newtona Orginal Message Pad, następnie Message Pad 100. Ma on 20MHz procesor ARM, 4MB romu, 640KB ramu, port PCMCIA, podczerwień (zgodna tylko z standardami Apple), port szeregowy i wyświetlacz 336x240px. Sprzęt posiada rewolucyjny system jak na tamte czasy NewtonOS, który nawiązuje do znanych nam akcji w rzeczywistości – przekreślamy tekst w notatniku a on znika, usunięta notatka leci z ładną animacją do kosza itd. Do tego posiada rozpoznawanie pisma odręcznego, które dla słów umieszczonych w słowniku działa wręcz zadowalająco. Rozpoznaje ono ciągłe zdania (coś jak Transcriber w WM, ale paradoksalnie o wiele lepiej działa, tego trzeba spróbować).
W 1997 roku firma Palm „wprowadziła w swoich urządzeniach z systemem PalmOS system Graffiti rozpoznający pismo odręczne. Technologia umożliwiała kreślenie rysikiem po ekranie symboli liter i cyfr, a odpowiedni program zamieniał to na tekst. Precyzja była niesamowita, wprowadzanie tekstu było o wiele szybsze niż przy użyciu wirtualnej klawiatury czy małych fizycznych klawiatur. Każdy bez większego treningu mógł korzystać z wprowadzania pisma odręcznego, bo zaprojektowano go naprawdę dobrze. Bez problemu dało się wprowadzać całe zdania, w tym litery, cyfry, znaki przestankowe i polskie znaki.”
Tak mniej więcej kształtuje się historia wprowadzania tekstu w urządzeniach PDA. Tymczasem obecnie w internecie historia ta jest nieco zakłamywana przez różne zagraniczne oraz polskie serwisy internetowe. Nasza redakcja zupełnie przypadkowo natknęła się na artykuł umieszczony na blogu internetowym www.slawomirwilk.pl z którego to też pochodzi cytat zamieszczony kilka linijek wyżej. Było by wszystko wporządku gdyby nie to że przed cytatem napisano „Wszystko zaczęło się od firmy Palm” co nie jest prawdą, ponieważ tak jak napisałem na samym początku tego tekstu, wszystko zaczęło się od firmy Apple 3 lata wcześniej.
Mamy świadomość tego że nie wszyscy znają dobrze historię PDA, dlatego też postanowiliśmy napisać artykuł w którym to opisana zostanie cała historia PDA od samego początku po stan dzisiejszy. Chcemy by pamiętano o tak rewolucyjnym sprzęcie jak chociażby Apple Newton dlatego też publikujemy ten mały artykuł i zapowiadamy kolejne. Mamy nadzieję że chociaż w pewnym stopniu przedstawimy prawdziwą historię tych wspaniałych urządzeń jakimi są PDA.
Na zakończenie chcielibyśmy dodać że polecamy (z tą drobną uwagą) artykuł Sławomira Wilka, gdyż naszym zdaniem ma on w dużym stopniu rację w poruszonej kwestii, czyli zastosowania dotyku w PDA
Komentarze