Zmiana splashscreena w HP iPaq hw65xx

1. Słowem wstępu

Obrazek pojawiający się podczas restartowania systemu można podmienić na własny, i to bez edytowania romu. Postaram się jak najlepiej opisać tu całą procedurę jego zmiany.

Uwaga! W pliku Splash.cab, którego zaraz pobierzemy, znajduje się przykładowy splash, którego widać na obrazku w punkcie 3. Także jeśli chcesz zobaczyć przykładowy efekt, pobierz tylko ten plik i przejdź od razu do punktu 6.

Uwaga! Splash będzie widoczny tylko do twardego resetu, po nim należy ponownie zainstalować wykonany przez nas plik splash.cab. Wynika to z tego że Extended ROM nadpisuje nasz splashscreen. Niestety nie udało mi się jeszcze uzyskać dostępu do ExtROMu w trybie zapisu.

Uwaga! Przed rozpoczęciem modyfikacji wykonaj backup danych! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za utratę danych lub uszkodzenia sprzętu wynikłe z użycia tej instrukcji.

2. Potrzebne pliki

Windows CE Cab Manager – Program do edycji plików instalacyjnych WinCE/WM – LINK

nbimg.exe – program do konwersji plików BMP w NB – LINK

splash.cab – Instalator dla naszych splashy – LINK (plik skompresowany)

WinCE Cab Managera instalujemy, a nbimg.exe i splash.cab umiejscawiamy np. na pulpicie.

3. Tworzenie obrazka splasha

Obrazek który będzie naszym splashscreenem to nic innego jak bitmapa w 24bitowym kolorze o wymiarach 240×320 pikseli. Ponieważ widzimy i tak tylko jej kawałek o wymiarach 240x240px, resztę obrazka można wypełnić jednym kolorem, tak jak jest to zrobione na zrzucie ekranu niżej. Obrazek zapisujemy jako splash.bmp w tym samym folderze, w którym umiejscowiliśmy wcześniej pobrane pliki

 

4. Transformacja, czyli zamiana BMP w NB

Teraz czas przerobić nasz obrazek, aby stał się on zgodny z formatem dla naszego pocketa. Otwieramy wiersz poleceń, przechodzimy na Pulpit (lub inny folder gdzie umiejscowiliśmy pliki; ja mam angielski system – stąd cd desktop zamiast cd pulpit) i wpisujemy komendę:
nbimg -F splash.bmp
Utworzy ona plik splash.bmp.nb, już zgodny z formatem naszego pocketa, jednak my potrzebujemy nieco inną nazwę, a wiec piszemy:
ren splash.bmp.nb splash1.nb

 

5. CE Cab Manager czyli modyfikacja CABa aby instalował nasz splashscreen

Otwieramy plik Splash.CAB w CE Cab Managerze. Jeśli nie zmienialiśmy ustawień przy jego instalacji powinien skojarzyć się sam z plikami CAB. W innym wypadku odpalamy program z menu Start i otwieramy plik CAB poprzez menu File -> Open.

Niezależnie od wybranej metody powinniśmy ujrzeć taki widok:

Teraz klikamy na napis „Files” w lewej części okna

I przeciągamy z pulpitu ikonkę wcześniej utworzonego pliku Splash1.bmp do prawej części okna CE Cab Managera. Powinno nam się ukazać takie okno:

Przechodzimy na zakładkę „Location”. Zaznaczamy folder „Windows” oraz stawiamy haczyk przy „Hard-coded path” na dole okna.

Ostrzeżenie ignorujemy naciskając przycisk OK

A na pytanie czy nadpisać istniejący plik odpowiadamy twierdząco – klikamy na Replace

Teraz pozostało nam tylko zapisać zmodyfikowany Splash.cab. Robimy to poprzez menu File -> Save lub z paska narzędzi.

6. Instalacja splasha

Teraz wystarczy skopiować plik Splash.CAB na palmtopa i zainstalować go jak każdy inny program w formacie CAB. Po softresecie ujrzymy nasz nowy splashscreen.

Komentarze

Autor: Damian Statkiewicz
Utworzono: 29 listopada 2008
Kategorie: Archiwum - Artykuły - Windows Mobile
Tagi: ,

Twitter

Facebook

Sonda

Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz?

View Results

Podeślij newsa!
Jeśli widziałeś ciekawe urządzenie lub temat i chciałbyś abyśmy omówili to na łamach PDAsite.pl, skorzystaj z formularza poniżej.

    Imię i nazwisko / ksywka* (pojawi się w newsie, jeśli zostanie wykorzystany)

    Adres email

    Treść wiadomości*

    Przepisz kod z obrazka:*
    captcha