QuickMenu – Test aplikacji zmieniającej Menu Start

Przyzwyczailiście się do Menu Start z dużego windowsa i denerwuje Was ciągłe wchodzenie w listę programów i dopiero tam wybieranie odpowiedniej aplikacji?

QuickMenu pozwala upodobnić Menu Start z Windows Mobile do tego jakie znamy z dużego windowsa. Jego najważniejszą funkcją jest dodawanie kaskadowego menu.
Sama aplikacja waży niecałe dwieście kilobajtów, ale nie dajcie się zwieść pozorom, ma bardzo duże możliwości. Po zainstalowaniu programu naszym oczom ukazuje się prawie identyczne menu start jak poprzednio. Największą zmianą jest inna kolejność zakładek Programy i Ustawienia, oraz strzałki za każdym z folderów. Teoretycznie niewiele, ale różnicę widać prawie natychmiast. Wystarczy kliknąć w programy i wybrać odpowiedni program z kolejnego menu, które nam się pokaże. Niemal identycznie jak w większym bracie Windows Mobile!

 

 

Oprócz przeglądania programów możemy błyskawicznie znaleźć w ustawieniach odpowiednią opcje, czy utworzyć nowy dokument Office. Oczywiście na liście programów można utworzyć kolejne podfoldery, które będą się rozwijać tak jak Ustawienia czy inne. Sprawa nie mieszczenia się ustawień czy programów w menu została rozwiązana dosyć prosto. Na samym końcu listy pokazuje nam się pozycja „Więcej”.
Po kliknięciu w nią wyskakuje kolejne menu, i tak praktycznie w nieskończoność. Jest to bardzo wygodne dla osób które mają zainstalowanych wiele aplikacji i chcą mieć do nich wszystkich szybki dostęp.
Kolejną ważną funkcją QuickMenu jest zamykanie otwartych programów. Gdy mamy otwartą jakąś aplikacje w Menu Start, pokazuje się jeszcze jedna pozycja – Uruchomione programy. Jak zapewne się domyślacie są w niej włączone aplikacje. Obok nazwy każdej z nich widnieje krzyżyk, który po kliknięciu wyłącza program. Kolejną możliwość zamykania programów zyskamy gdy wejdziemy w ustawienia programu. Jest tam opcja ustawienia aby QuickMenu nie minimalizowało tylko zamykało programy po wciśnięciu X, zamykało je po przytrzymaniu a minimalizowało po kliknięciu, lub odwrotnie czy zamykało je po naciśnięciu strzałki w prawo gdy znajdujemy się w menu. Jak widać możliwości jest całkiem sporo i każdy powinien znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Mi osobiście najbardziej pasuje opcja minimalizacji po kliknięciu i zamykania po przytrzymaniu. Dzięki temu i pozycji z uruchomionymi programami możemy szybko i efektywnie przełączać się i zamykać aplikacje.

Samo Menu Start niewiele się zmienia po instalacji tego programu. Zwiększa się ono jednak o jedną ważna zakładkę o dosyć oczywistej nazwie – QuickMenu. Po tapnięciu, pokazują nam się trzy foldery o nazwach: Ekran, SIP, Bluetooth i WiFi. Zaczynając od końca: folder WiFi pozwala nam włączyć, wyłączyć i skonfigurować sieć bezprzewodową. Bluetooth pozwala na to samo z sinozębną komunikacją, z tym że możemy jeszcze ustawić czy inne urządzenia maja widzieć nasze pda czy nie. Folder SIP pozwala na wybranie metody wprowadzania danych (klawiatura ekranowa, rozpoznawanie pisma itd.), zmienienia ich kolejności i konfiguracje. Po wejściu w Ekran mamy możliwość obrócić obraz w prawo, lewo i H-V. To ostatnie to obrót w tą stronę w którą ekran obraca się po wysunięciu klawiatury. Można też zablokować i wyłączyć wyświetlacz. Jest to szczególnie przydatne w czasie słuchania muzyki, kiedy nasze pda znajduje się w kieszeni czy kaburze. Nie ma potrzeby aby miało włączony ekran i marnowało baterie.
Poza tymi czterem folderami w menu QuickMenu mamy też inne funkcje. Po kliknięciu w Hibernuj aplikacja oczyszcza pamięć ram, pozwala to zaoszczędzić kilka MB cennej pamięci. Niżej znajduje się dziwnie brzmiąca opcja „Zawieś”. Nie jest to przeniesienie przypadłości Windows Vista do WM, tylko opcja pozwalająca na przejście PDA w stan uśpienia. Możemy też zrestartować urządzenie i wejść w ustawienia.

Po kliknięciu w tą ostatnią opcje ukazuje nam się mnogość funkcji i możliwości. Aby nie opisywać wszystkich napiszę tylko że można całkowicie dostosować Menu Start do swoich upodobań, wyłączyć lub zmienić kolejność pozycji jakie mają być wyświetlane, ustawić skróty do różnych komend i wybrać wyjątki jakie nie mają być pokazywane w uruchomionych programach. To tylko nieliczne z funkcji jakie oferuje program.

QuickMenu jest moim zdaniem bardzo dobrym programem. Nie zajmuje wiele ramu, ani romu a oferuje bardzo wiele funkcji. Pozwala nieporównywalnie szybciej dostać się do konkretnego programu czy funkcji naszego pda. Jest to jeden z pierwszych programów jakie instaluje na nowo zakupionym palmtopie i polecam to każdemu. Odczujecie znaczącą poprawę obsługi waszego mobilnego komputera.

 

Komentarze

Autor: Damian Statkiewicz
Utworzono: 9 lutego 2010
Kategorie: Archiwum - Artykuły - Windows Mobile
Tagi: , ,

Twitter

Facebook

Sonda

Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz?

View Results

Podeślij newsa!
Jeśli widziałeś ciekawe urządzenie lub temat i chciałbyś abyśmy omówili to na łamach PDAsite.pl, skorzystaj z formularza poniżej.

    Imię i nazwisko / ksywka* (pojawi się w newsie, jeśli zostanie wykorzystany)

    Adres email

    Treść wiadomości*

    Przepisz kod z obrazka:*
    captcha