„Ognisty” palmtopo-telefon przetestowany! Test XDA Flame

Wprowadzenie:

Obserwując to co się dzieje na rynku Pocket PC przez ostatnie lata dochodzimy do wniosku że producenci palmtopów z modułami telefonicznymi dążą tylko do jednego – Minimalizacji ! Dla niektórych PDA z ekranem 2.8 czy nawet 2,4 cala to zbawienie zaś dla innych to męczarnia .

Urządzenie jakie trafiło do naszych testów jest dedykowane raczej do tej drugiej grupy osób ponieważ posiada ono duży ekran 3,6″ VGA i nie należy do super kompaktowych PDA. Tym urządzeniem jest niezwykły, „piekielnie dobry” Xda Flame . Zapraszam do lektury

 

 

 


Specyfikacja techniczna :

 • System operacyjny Windows Mobile 5.0 Phone Edition z technologią Direct Push
 • Procesor Dual: CPU PXA270 520 MHz z akceleratorem graficznym 3D NVIDIA GoForce 5500 GPU
 • 128 MB RAM
 • 64MB pamięci ROM + 2Gb. pamięć NAND Flash
 • Slot kart MicroSD
 • Ekran dotykowy VGA3,6” (640×480) 262tyś.kolorów
 • GSM Tri-band 900/1800/1900
 • 3G UMTS WCDMA 2100
 • GPRS Clasy 10 typu B
 • Bluetooth 2.0 + EDR
 • WiFi 802.11b/g
 • Irda FIR/CIR (port podczerwieni zfunkcją pilota)
 • USB 2.0 Host/Client On The Go (Vel. Max. 12Mb/seg.)
 • Wyjście TV-Out
 • SRS WOW HD (dźwięk surround)
 • Radio FM z RDS
 • Aparat fotograficzny2 MP (1600×1200) z flash i autofocus
 • Aparat do wideo rozmów VGA 300k pixel
 • Akumulator 3,7v  polimerowo jonowy  1620 mAh
 • Wymiary. 12,6(szerokości) x 7,4(wysokości) x1,75(grubości) cm
 • Waga: 190g

Zawartość opakowania :

Xda Flame dostarczany jest w bardzo atrakcyjnym niebieskim pudełku . Za zamknięcie i otwarcie pudełka odpowiada silny magnes, który stawia drobny opór przy otwarciu górnej pokrywy.

Image

Po otworzeniu pudełka ukazuje nam się piękny czarny Xda Flame a pod pokrywą na której leży Xda znajdujemy następujące akcesoria :

Akumulator 1620mAh,stylus,kabel TV Out,zestawsłuchawkowy stereo z pilotem na kablu,kabel mini usb,kabel Host USB,mnóstwo makulatury od producenta i operatora,karta gwarancyjna oraz płyta CD z AS i kilkoma programami .

Image

Obudowa :

Obudowa Flame została wykonana w całości z czarnego plastiku dosyć dobrej jakości , miłego w dotyku i co najważniejsze nie trzeszczącego . Zaletą tego rozwiązania jest to że cała konstrukcja nie waży zbyt wiele . Warto wspomnieć że ciemniejsza część obudowy przypomina w dotyku gumę coś podobnego do tworzywa ,które występowało w telefonie Motorola E398. Tylna pokrywa wygląda jak by została wykonana z włókna węglowego jednak jest to zwykły plastik chociaż przyznać muszę że bardzo ładnie to wygląda i oryginalnie.

Image

Image

0.-Pad, 1.- zielona słuchawka, 2.- czerwona słuchawka, 3.-softkey1, 4.-softkey2, 5.-Start, 6.-ok.

Image

7.-głośnik, 8.-dioda LED, 9.-Camara przednia.

Image

10.-włącznik/wyłącznik/hibernacja systemu.

Image

11.-wejście/wyjście mini-Usb (HOST USB), 12.-Mikrofon, 13.-Mini Jack 2,5mm.

Image

14.-Stylus, 15.-Soft-reset, 16.-aparat cyfrowy, 17.-slot kart pamięci MicroSd, 18.-regulacja głośności, 19.-Głośnik prawy.

Image

20.-Głośnik lewy, 21.-Notatki, 22.-wyjście TV-out, 23.-port Irda, 24.-Wireless manager.

Image

25.-Flash, 26.-lusterko do autoportretów, 27.-przycisk kamery 2Mp autofocus.

Gabaryty :

Rozmiary urządzenia nie są specjalnie duże jednak dla osób kupujących PDA jako telefon Flame może wydać się nieco przyduży. Poniżej kilka zdjęć porównujących gabaryty.

Image

Image

Przyciski :

Wszystkie guziki są bardzo dobrze rozmieszczone i nie sprawiają kłopotów podczas pracy z urządzeniem. No może prawie nie. Kłopotliwy wydaje się środkowy klawisz zatwierdzający. Niekiedy zdarza mi się wcisnąć przypadkowo klawisz kierunkowy co potrafi zdenerwować. Ponadto całkowicie nie nadaje się do szybkich gier. Wracając do przycisków ,każdy przycisk posiada dwie funkcje czyli np. jednokrotne wciśnięcie przycisku „camera” powoduje włączenie aparatu zaś przytrzymanie klawisza aparatu na 2sekundy powoduje uruchomienie kamery wideo. Przyznam że to dość ciekawa opcja ponieważ często brakuje mi klawiszy do przypisania poszczególnych funkcji. Po za tą ciekawostką Flame posiada standardowe dla pocketów przyciski typu : regulacja głośności , pięciokierunkowy joy pad , klawisz start oraz „ok.” oraz klawisz do sterowania modułami bezprzewodowymi czyli wifi , bt , gsm , UMCS itp.

Głośniki :

Przedni głośnik jest przeznaczony do rozmów telefonicznych. Dźwięk wydobywający się z niego jest bardzo wyraźny i głośny , nie mam do niego żadnych zastrzeżeń . Śmiało mogę powiedzieć że to jeden z lepszych głośników jakie miałem okazje testować w PPC PE.

Boczne głośniki również są bardzo dobrej jakości. Dźwięk jest bardzo głośny i przy słuchaniu muzyki czy oglądaniu filmów wszystko słychać wyraźne, czysto i uwagaczuć niewielki bass  . Duży plus dla producenta bo wreszcie coś zrobił z kiepsko grającymi głośnikami .Standardowo Flame posiada wgrany w Rom program SRS WoW HD do dźwięku przestrzennego , który sprawia że dźwięk jest przestrzenny gdy przebywamy na wprost PDA. SRS WoW HD posiada zaawansowaną konfigurację echa , dźwięku przestrzennego oraz basu.

Wracając do głośników , podobne posiadał również HTC Wizard jednak efekt stereo był praktycznie nieodczuwalny a i sama jakość dźwięku nie była zadowalająca z pewnością flame swoją jakość dźwięku zawdzięcza SRS jednak nie do końca ponieważ po zainstalowaniu tego samego programu na wizardzie jest i tak spora różnica.

Wejścia i wyjścia :

U dołu urządzenia mamy kilka wejść i wyjść. Jednym z nich jest wejście mini USB 2.0 , które pełni kilka funkcji

-synchronizacja urządzenia z komputerem

-ładowanie

-host USB po podłączeniu kabla USB OTG , prędkość przesyłu danych wynosi 12Mb/s

Obok wejścia mini usb mamy także wyjście mini Jack 2,5mm oraz wyjście TV Out dzięki któremu możemy podłączyć Xda Flame do telewizora lub projektora.  Wspomnieć muszę że telewizor pod , który mamy zamiar podłączyć Xda Flame musi pracować w trybie NTSC ponieważ w PAL nie będzie kolorów.

Stylus :

Rysikwykonany jest z metalu i wykończony plastikiem. Dobrze leży w dłoni i nie sprawia większych problemów jego długość to 8,5 cm. Denerwujące jest jego umiejscowienie w prawym dolnym rogu pocketa. Nie wiem jak to będzie wyglądało za parę miesięcy ale obawiam się że będzie on wypadał tak jak miało to miejsce w HTC Wizard czy innych podobnych z umiejscowieniem rysika u dołu obudowy. Póki co nie wypada. Czas pokażę.

Image

Zestaw słuchawkowy :

Słuchawki dostarczane razem z Flame są całe czarne i mogą pełnić funkcję zestawu słuchawkowego oraz słuchawek stereo do słuchania muzyki. Posiadają pilocik na którym znajduje się suwak do ściszania i podgłaśniania dźwięku oraz guzik do odbierania rozmów. Po podłączeniu ich do Xda nie mam im nic do zarzucenia. Dźwięk jest czysty i dostatecznie głośny. Po odpowiednim skonfigurowaniu jest odczuwalny przyjemny dla ucha bass a gdy ustawimy sobie odpowiednio program SRS WoW HD dźwięk jest przestrzenny coś podobnego do efektu Dolby Virtual .

Image

Kabel USB Host

Kabel ten posiada 40cm długości , nie jest to dużo a ni mało jednak mógł by być nieco dłuższy. Przy pomocy tego kabla możemy podłączać różne urządzenia typu pendrive , dysk twardy , odtwarzacz mp3, aparat cyfrowy , klawiaturę USB i wiele innych. Niebawem na łamach wortalu artykuł co działa z host usb a jeśli nie działa to co zrobić by działało.

Image

Akumulator

Akumulator dołączany w zestawie to LiPolimerowa jednostka o pojemności 1620mAh. Nie jest to jakaś rewelacja patrząc na to że testowany PDA posiada duży ekran VGA i mocny procesor jednak źle nie jest i sama bateria osiąga następujące wyniki :

 • GSM czas rozmów 2,5 godziny
 • Odtwarzanie Video (MP4, WMV): 9 godzin
 • Odtwarzanie Audio (MP3, WMA): 10 godzin
 • SłuchanieRadia FM (PDA standby, GSM i UMTS włączone): 25 godzin
 • PDA (Teléfon i UMTS off): 12 godzin
 • GSM Standby: 200 godzin
 • UMTS Standby: 170 godzin
 • Image

Test wydajności

Image

Image

Image

Image

Wnioski :

Test wydajności był przeprowadzony na standardowym ROMie od o2. Z tego co zauważyłem był on wyjątkowo mulasty w porównaniu z nowszymi wersjami. Podejrzewam że gdybym zainstalował najnowszy ROM od o2 wynik był by znacznie lepszy. Jeszcze lepiej by wypadł po instalacji WM6.1 , który działa jakieś 30% szybciej od najnowszego WM5.0 . Jeśli recenzja będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem przeprowadzę taki test na najnszybszym ROMie.

Ekran :

„3,6 calowy ekran VGA posiada rozdzielczość VGA co sprawia że wyświetlany obraz jest bardzo wyraźny i przejrzysty , nie trzeba też trzymać przy samych oczach PDA by cokolwiek doczytać z przeglądarki internetowej jak to miałem w przypadku HTC Diamond-a. Ikonki i pozycje menu są wystarczająco duże że można bez problemu „tapać” je palcem i to bez żadnych zbędnych i mulących programów 3D. Poniżej kilka zdjęć porównujących rozmiary ekranu do PDA z 2,8” i QVGA.

Image

Image

Image

Image

Image

Czytelność ekranu na słońcu również jest zadowalająca. Wszystko jest czytelne a wyświetlany obraz jest wyraźny.

Image

Aparat cyfrowy :

Xda Flame posiada wbudowany aparat cyfrowy o matrycy 2mega piksele z funkcją AutoFocus oraz pozwala na robienie zdjęć jak i kręcenie filmików wideo w formatach MP4 oraz 3GP.

Obsługa aparatu przypomina obsługę normalnego aparatu cyfrowego. Na podglądzie posiada sporo opcji typu : flash , rozjaśnianie i ściemnianie zdjęć , rozdzielczość , tryb kamery , zdjęcia do kontaktów oraz serii. Zdjęcia możemy wykonywać w następujących trybach :

(176×144, 320×240, 640×480, 1024×768, 1600×1200) , tryb nocny , sepia , black & white , usuwanie efektu czerwonych oczu.

Image

Nie zabrakło również zoom-u niestety tylko cyfrowego za to 4x.

By zrobić zdjęcie wciskamy środkowy klawisz kierunkowy bądź używamy trybu AF lekko przyciskając przycisk aparatu fotograficznego i czekamy na ustawienie się ostrości zdjęcia po czym dociskamy klawisz aparatu. Muszę przyznać że aparat zrobił na mnie wrażenie. Nie jestem fanem robienia zdjęć aparatem w telefonach komórkowych czy PDA ale tu aparat dzięki AF idealnie nadaje się jako skaner wizytówek czy też do robienia zdjęć dokumentom. Zdjęcia są tak wyraźne że można uchwycić nawet drobny tekst na kartce.

Nie muszę teraz przepisywać danych by wysłać danej firmie mailem tylko po prostu robię zdjęcie i wysyłam załącznik.

Normalne zdjęcia nie są żadną rewelacją , nienaturalne kolory czy przy słabszym oświetleniu szum sprawia to że raczej nie chciał bym zastąpić swojego aparatu na wakacjach aparatem Flame.

Nagrywanie wideo też nie stoi na wysokim poziomie. Do wyboru mamy tryb MP4 lub 3GP i kilka opcji poprawiających jakość. Nagrywać możemy w rozdzielczościach

Przedni aparat VGA do wideo rozmów :

Przedni aparat VGA (0.3MPx) przeznaczony jest do wykonywania wideo połączeń. Nic nie stoi nam na przeszkodzie by wykonywać nim zdjęcia czy też nagrywać filmiki jednak jakość wideo rozmów jest przeciętna. Rozmówca widzi nas w miarę wyraźnie i nie klatkuje tak jak w przypadku HTC TyTn .

Hardware i software :

Software –

Kupując Xda Flame na początek otrzymujemy dosyć pokaźny zbiór aplikacji od operatora o2 między innymi aplikacje do motywów , Pocket Plus , Radio FM , uniwersalny pilot do sprzętu RTV….

Poniżej kilka zrzutów :

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Radio FM –

Jak już wcześniej wspomniałem , Xda Flame posiada wbudowany moduł radiowy FM z funkcją RDS. Interfejs jest bardzo prosty i czytelny. Wszystko jest na swoim miejscu i raczej nikt nie powinien mieć problemu z obsługą radia. Odtwarzany dźwięk jest bardzo dobrej jakość a sam moduł jest dosyć mocny ponieważ dosyć dobrze ściąga stacje radiowe nawet lepiej od mojego odtwarzacza audio. Bardzo przydatną rzeczą jest funkcja RDS dzięki , której mamy możliwość sprawdzenia jaki utwór muzyczny jest teraz odtwarzany , wiadomości czy nawet datę i godzinę. Wszystko oczywiście zależy od tego czy dana stacja radiowa wysyła takie komunikaty. Wymienię teraz kilka najważniejszych funkcji radia :

-możliwość słuchania radia na głośnikach lub na słuchawkach

-nadawanie własnych nazw stacjom radiowym

-możliwość nagrywania audycji/muzyki w bardzo dobrej jakości .wav.

-odbiornik RDS

IRDA :

Wbudowany moduł podczerwieni to FIR/CIR pozwalający na maksymalny transfer danych z prędkością 4Mb/s. Nie będę wspominał o wadach , zaletach tego modułu w PDA bo to chyba każdy wie i ma swoje zdanie na ten temat , wspomnę za to o głównym jej przeznaczeniu w tym PDA. Jak już wspomniałem wcześniej od sieci o2 otrzymujemy program do zmiany naszego Flame w uniwersalny pilot do RTV. Program nazywa się Remote Controll i jest on przeznaczony wyłącznie dla Xda Flame. Jest bardzo prosty w obsłudze. Smiało mogę powiedzieć że to najlepsze tego typu oprogramowanie jakie miałem możliwość testować. Standardowo mamy już zaprogramowaną sporą listę sprzętu jednak nic nie stoi na przeszkodzie by dodać kolejne urządzenie. Wystarczy sparować pilota z Flame i mam wszystkie piloty w jednym urządzeniu. Zasięg również jest rewelacyjny. Spokojnie mogę sterować telewizorem czy wieżą z drugiego końca pokoju co nie jest możliwe w przypadku większości PDA PE .

Image

Image

Image

TV Out :

Xda Flame został wyposażony w wyjście VGA Out dzięki któremu możemy go podłączyć pod projektor lub pod telewizor. Flame pracuje w 4:3 lub 16:9. Należy wspomnieć o tym że w przypadku połączenia go z telewizorem musi on obsługiwać tryb NTSC inaczej w systemie kolorów Pal obraz będzie czarno-biały. Jeśli już nasz telewizor który to obsługuje to obraz jest zadowalający. Fajnie gra się w „Buble Breaker”. Na telewizorze wyświetlałem dokumenty Word , Power Pointa nawet próbowałem oglądać film DivX. W przypadku Word-a czy Power point-a , gier i obsługi PDA wszystko pięknie wyglądało o tyle przy oglądaniu filmu narzekałem na jakość. Film w QVGA na dużym telewizorze trochę nie za ładnie wygląda. Nie miałem czasu bawić się wkonwertowanie filmów np. na rozdzielczość VGA ale domyślam się że wyglądało by to znacznie lepiej.

Image

Image

Image

Image

Image

Komunikacja bezprzewodowa :

Image

Telefon:

Flame został wyposażony w moduł sieci GSM oraz UMTS. Oba moduły działają wzorowo i nie sprawiają problemów. Jakość rozmów jest na wysokim poziomie a Internet jest bardzo szybki.

Bluetooth :

Bluetooth w standardzie 2.0 umożliwia szybki transfer plików ale i również obsługę słuchawek bezprzewodowych stereo .

WiFi :

Wifi w standarzie b/g umożliwia komunikację z hot spotami oraz sieciami domowymi. Szybki i darmowy dostęp do Internetu. Oprogramowanie i sam moduł pracują bardzo stabilnie i nie mam do nich żadnych zastrzeżeń. Jedynie do czego mogę się przyczepić to stanu zasięgu danej sieci wifi ponieważ po prostu nie działa i ciągle jest na 0. Nie wiem czego to dokładnie wina ale podejrzewam że ROM-u chociaż z drugiej strony mam najnowszy oficjalny update. W przyszłości postaram się to wyjaśnić ponieważ funkcja ta jest dość potrzebna.

Podsumowanie :

Od momentu wejścia na rynek tego urządzenia nie mogłem się doczekać kiedy będę miał okazję go przetestować. W naszym kraju jest to bardzo trudno osiągalny PDA. Na aukcja jest ich bardzo mało o ile w ogóle są a na zagranicznych sklepach przeważnie nie opłaca się kupować. Gdy dowiedziałem się że jedzie do mnie Xda Flame bardzo się ucieszyłem, oczekiwałem na niego jak nigdy na żadnego innego PDA. Mój zachwyt nie przeminął w momencie otrzymania go co w przypadku innych pda miało miejsce. Zachwyca mnie do dziś. Jest to tak naprawdę najlepszy PDA jaki miałem i jaki przeszedł przez moje ręce. Nie jestem zwolennikiem urządzeń typu „all In one” jednak w przypadku Flame moduł telefoniczny jest dla mnie tylko dodatkiem. Przydatny do karty iPlus i mobilnego dostępu do Internetu. Nie pełni mi rolę telefonu komórkowego. Przesiadłem się na to urządzenie z HTC Universal-a , który do tamtej pory był dla mnie najlepszym PDA. Na Xda Flame patrzę jako na następcę Dell Axim x51v. Czy warto inwestować w ten PDA ? Myślę że tak , obecnie nie ma na rynku tak dobrze „naładowanego” PDA jak Xda Flame pomijając większych konkurentów typu HTC Adventage czy HTC Universal. Jeżeli poszukujesz PDA do Internetu , hostem usb to jest to sprzęt dla Ciebie. Jeśli zaś szukasz „super , mega wypasionego fona , iphonea i mp3” to trzymaj się od niego z daleka ponieważ sprzedaż go po tygodniu „szpanowania” .

Oczywiście Flame nie jest doskonałym PDA. Ma kilka wad takich jak krótki okres pracy na akumulatorze. Przy ciągłej pracy nowy oryginalny akumulator wystarcza zaledwie na jeden dzień pracy. Ja swojego ładuję prawie co noc jeśli jestem gdzieś w terenie i przeglądam Internet i pocztę. Kolejną wadą jest slot kart pamięci. Nie wiem czym się kierują producenci PDA umieszczając sloty na  takie malutkie karty w urządzeniach. Standard MicroSD moim zdaniem nie nadaje się do tego typu urządzeń po za tym podczas wyjmowania karty po prostu wystrzeliwuje jak z procy co niebywale denerwuje.Taki slot nie daje nam możliwości podłączenia akcesoriów na standardowy SDio czy CF ponadto zmusza do kupna nowej karty jeśli przesiadamy się z innego PDA. Na szczęście Flame rekompensuje to nam wbudowaną pamięcią 2GB. Nie będę już pisało coraz popularniejszym standardzie słuchawek 2,5mm ponieważ piszę o tym w każdej recenzji jednak napisze tylko to że strasznie to wkurza i zmusza do zakupu przejściówki by podłączyć normalne słuchawki.Tyle o wadach. Teraz coś o zaletach. Największą zaletą tego urządzenia jest akcelerator graficzny Nvidia GoForce 5500 , który znacznie podnosi wydajność urządzenia oraz duży czytelny ekran VGA , który idealnie nadaje się do pracy na 128DPI. Kolejny plus za Host USB pod który podłączyć można normalną klawiaturę , mysz , pendrive , dysk twardy , czytnik kart , telefon , odtwarzacz audio i wiele innych.

Xda Flame tak mi się spodobał że zadomowił się u mnie na stałe i raczej nie planuję kupna innego sprzętu w najbliższym czasie. Mam nadzieję że pojawi się jeszcze następca tego PDA z „normalnymi” parametrami np. z ekranem 4” i 800×600.

Zalety

+szybka i stabilna praca urządzenia

+Intel Xscale 270 624MHz max do 724Mhz

+ekran 3,6’ VGA

+host usb

+akcelerator 3D Nvidia GoForce 5500

+128 MB RAM

+2GB + 64 MB pamięci dyskowej

+Radio FM

+ładny wygląd

+bogate oprogramowanie

+świetny aparat do robienia zdjęć dokumentom i skanowania wizytówek

Wady

-krótki czas pracy na akumulatorze

-brak klawiatury

-trudno dostępny

W momencie publikacji tego artykułu Xda Flame kosztował na aukcjach internetowych średnio 1600zł.

Komentarze

Autor: Damian Statkiewicz
Utworzono: 24 sierpnia 2008
Kategorie: Artykuły - Testy i recenzje
Tagi: , , , ,

Twitter

Facebook

Sonda

Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz?

View Results

Podeślij newsa!
Jeśli widziałeś ciekawe urządzenie lub temat i chciałbyś abyśmy omówili to na łamach PDAsite.pl, skorzystaj z formularza poniżej.

  Imię i nazwisko / ksywka* (pojawi się w newsie, jeśli zostanie wykorzystany)

  Adres email

  Treść wiadomości*

  Przepisz kod z obrazka:*
  captcha