Triki w Nec MobilePro 780/790

Jeden z naszych stałych czytelników o nicku Wiotek przygotował mini artykuł – „Triki w Nec MobilePro 780/90” W artykule znajdziesz kilka sposobów na niedziełające programy, dowiesz się jak zmienić wygląd systemu oraz poczytasz co nieco o Linuxie na tym HPC. Życzę miłej lektury.

 

 

 

Program odpala się z komunikatem „Cannont Find ble ble ble, or one of components” – jak zrobić by odpalił

Niektóre programy (raczej większość ) nie chcą się odpalić, i wyskakują z komunikatem „Cannont Find”. Najczęściej w tym wypadku brakuje programowi bibliotek (np. gx.dll, o którym mowa niżej). Można to sprawdzić za pomocą programu „Executabilitycheck”, który powie nam jakich bibliotek brakuje programowi. Wtedy potrzebujemy paczuszkę z fake-dll-kami ze strony Cmonex (do pobrania poniżej), i wrzucamy je do folderu, gdzie zainstalowaliśmy program. Bardzo często zdarza się, że program wystartuje, lecz czasami potrafi nie wystartować. Wtedy już nic z tym nie zrobimy. Jednak warto się z tym pobawić, bo można odpalić różne ciekawe programy przeznaczone np. na platformę ppc.

Download:

Executabilitycheck: http://www.hpcmonex.net/izemize/exec.zip

Fake-Dll: http://www.hpcmonex.net/izemize/mips.zip

 

Mit o GAPI

Wszyscy mówią o tym, że GAPI na Nec-u 780/790 nie działa. Przez to nie można odpalić dużej ilości gier (np. WarfareInc, Snails). Jednak nie wszystko stracone! Jest na Internecie dostępne „podrabiane” GAPI ze strony jakiegoś Japończyka, które chodzi z Nec-em. Wystarczy ściągnąć odpowiednią wersję, i skopiować gx.dll oraz plik gx.dll.ini (trzeba zmienić jego nazwę z MobileGearIIMCR450.gx.dll.ini na gx.dll.ini). Po tym triku, odpala Warfare, oraz Snails (w Snails nie udało mi się obrócić ekranu) Dostępne jest ono na tej stronie:

http://www.age.jp/~k-matsu/CE/dummygx/

Pobieramy wersję 0.4 i postępujemy według instrukcji. Można jeszcze poczytać o tym na HPCFactor. Dodaję link do tematu: http://www.hpcfactor.com/forums/forums/thread-view.asp?tid=3807&posts=2

I oto screeny WarfareInc (ekran można obrócić w menu Options gry):

 

Możemy jeszcze skopiować to gx.dll do folderu, gdzie zainstalowaliśmy TCPMP, wtedy w ustawieniach wideo pojawi się zakładka GAPI.

 

Pliki MUI i zmiana wyglądu ikonek systemowych

W Internecie są dostępne różne zamienniki ikonek systemowych (zwłaszcza na stronie Cmonex: http://www.hpcmonex.net/ można znaleźć wiele zamienników standardowych ikonek). Np. tu jest dostępny wygląd „Ala” Vista:

http://www.hpcmonex.net/gear/Vista_Inspiration_v1_10.zip

Porównanie:

Oryginalny wygląd HPC2000:

 

Zmieniony wygląd:

 

Ciekawostka

Pliki MUI bardzo mało zamulają urządzenie (przynajmniej tak jest na moim egzemplarzu), w porównaniu do Nec-a MobilePro 900/900c, w którym MUI strasznie spowalniają system. Najlepsze jest to, że Nec 790 ma procesor taktowany na 168MHz a Nec 900 na 400MHz.

 

Linux na Nec-u 780/790

Powiem tak: Linux chodzi wyśmienicie, nawet Suspend działa! Jedyne co nie działa, to Serial, IrDA, oraz Modem. Linux dostępny jest tutaj:

Uwaga: Po uruchomieniu Linuxa, robi się HardReset. Zanim go włączysz zrób backup, i skopjuj go na PC

Screeny :

 

 

 

 

Ciekawostki na temat Nec-a

Nec ma grafikę MediaQ (ta sama co w Simpadzie) W Nec-u 780/790 nie da się kręcić procesora. Do Nec-a można zrobić specjalną przejściówkę, na seriala, dzięki której, można podłączyć myszkę, lub inne urządzenia (np. można wykorzystać tel. Komórkowy jako modem).


 

Komentarze

Autor:
Utworzono: 12 sierpnia 2009
Kategorie: Artykuły - WindowsCE
Tagi: , , , ,

Twitter

Facebook

Sonda

Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz?

View Results

Podeślij newsa!
Jeśli widziałeś ciekawe urządzenie lub temat i chciałbyś abyśmy omówili to na łamach PDAsite.pl, skorzystaj z formularza poniżej.

    Imię i nazwisko / ksywka* (pojawi się w newsie, jeśli zostanie wykorzystany)

    Adres email

    Treść wiadomości*

    Przepisz kod z obrazka:*
    captcha